sepidnaz

اشتراک گذاشته شده با :

گرفتگی رگ قلب

چگونه متوجه گرفتگی عروق قلب شویم؟

پلاک، ترکیبی از چربی، کلسیم، کلسترول و مواد زائد سلول‌های بدن است. این ترکیب می‌تواند به دیواره سرخرگ‌ها بچسبد و باعث تنگ‌شدن رگ‌های خونی شوند که به آن، تصلب شرایین می‌گویند.


سرخرگ‌های مسدود یا گرفته‌شده جلوی جریان خون تازه را به سمت قسمت‌های مختلف بدن می‌گیرد و باعث بروز خطراتی مثل، حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته می‌شود.


در بیشتر شرایط افراد می‌توانند از ایجاد پلاک و تصلب شرایین جلوگیری کنند. روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که به پاک‌ کردن سرخرگ‌ها کمک می‌کند ولی این روش‌ها تهاجمی هستند. بهترین راه درمان، پیشگیری است زیرا پاکسازی سرخرگ‌ها از پلاک بسیار سخت‌تر از جلوگیری از تشکیل آن است.

istock-1098270856.jpg


علت گرفتگی عروق کرونر قلب چیست؟

بیماری سرخرگ کرونری به‌دلیل آسیب به لایه داخلی سرخرگ کرونری ایجاد می‌شود. این اتفاق بعضی مواقع در اوایل دوران کودکی رخ می‌دهد. دلایل این آسیب به شرح زیر است:

  1. فشار خون بالا
  2. کلسترول بالا
  3. دیابت یا مقاومت به انسولین
  4. سیگار کشیدن
  5. کم تحرکی (سبک زندگی بدون تحرک)

زمانی‌که دیواره سرخرگ آسیب دید، رسوبات چرب (پلاک) که از کلسترول و دیگر مواد زائد سلولی ساخته شده‌اند، در قسمت آسیب‌دیده جمع می‌شوند. به این فرآیند، تصلب شرایین می‌گویند. اگر سطح پلاک شکسته یا پاره شود، سلول‌های خونی که به آن‌ها پلاکت هم می‌گویند، در قسمت آسیب‌دیده به یکدیگر نزدیک می‌شوند تا سرخرگ را ترمیم کنند. زمانی‌که این سلول‌ها به یکدیگر نزدیک می‌شوند، سرخرگ مسدود شده و حمله قلبی اتفاق می‌افتد.

اگر برای فردی چنین اتفاقی بیفتد و یا علائمی نشان دهد، باید برای تشخیص درمان بیشتر معاینه شود. آن‌ها برای تشخیص بیماری شریان کاروتید، اسکن گردن انجام می‌دهند، برای بررسی سرخرگ‌های کرونری از آنژیوگرام سرخرگ‌های کرونر استفاده می‌کنند و یا ممکن است از طریق اسکن یا آنژیوگرام، بیماری‌های مرتبط با پا را تشخیص دهند.  

علائم گرفتگی رگ قلب

درمان گرفتگی رگ قلب با دارو یا جراحی؟
درمان گرفتگی رگ قلب با دارو یا جراحی؟

به گفته دکتر فروزان نیا جراح قلب با توجه به شرایط فعلی و نتایج نوار قلب، اکو و به خصوص آنژیوگرافی، محل انسداد، میزان شدت و خطرات آتی گرفتگی رگ برای بیمار قلبی، بهترین روش درمانی را انتخاب می کند.

درمان دارویی گرفتگی رگ قلب

هنگامی که تصلب شرایین (گرفتگی عروق) در مراحل اولیه شناسایی شود، ممکن است داروهایی مانند نیترات، مسدود کننده های بتا (بتا بلاکر)، مسدود کننده کانال کلسیم، آسپرین یا داروهای کاهش دهنده کلسترول (استاتین) تجویز شود. مصرف این داروها می توانند روند پیشرفت بیماری را کاهش دهند یا علائم آن را کاهش دهند.

عمل جراحی گرفتگی رگ

پیوند عروق کرونر یا CABG، یک عمل قلب باز است که در آن، جراح بخشی از یک رگ خونی سالم را از پا، قفسه سینه یا بازوی شما می گیرد. سپس این رگ از محل انسداد رگ به عروق کرونر شما پیوند داده می شود. با این کار، مسیر جدیدی برای جریان خون در اطراف انسداد شریان ایجاد شده و محل انسداد دور زده می شود تا خون بتواند به قلب شما برسد. بیمارانی که تحت عمل درمان گرفتگی رگ قرار می گیرند تحت بیهوشی عمومی هستند و در حین جراحی هوشیار نمی باشند.

دو روش برای جراحی بای پس برای بیماری عروق کرونر وجود دارد. این دو روش عبارت است از:

۱. جراحی قلب بدون پمپ

جراحی قلب ضربان دار که به عنوان جراحی بدون پمپ نیز شناخته شده است، در حین ضربان قلب انجام می شود. انجام این عمل جراحی اغلب به تجهیزات خاصی نیاز دارد که به جراح اجازه می دهد قلب را در حین تپش تحت عمل جراحی قرار دهد.  جراحی قلب با پمپ برای بیماران خاص مناسب است.

۲. جراحی قلب با پمپ

این عمل جراحی به گونه ای است که قلب متوقف شده و دستگاه مصنوعی ریوی قلبی وظیفه گردش خون را بر عهده دارد. بیشتر جراحی های پیوند عروق کرونر از طریق یک برش در قفسه سینه انجام می شود. به عمل جراحی قلب با پمپ، جراحی بای پس معمولی نیز گفته می شود.